Мезенхимни стволови клетки наричаме един от двата основни типа тъканноспецифични стволови клетки с клинично значение. Наред с хемопоетичните, те се използват все по-широко в съвременната медицинска практика. За разлика от хемопоетичните стволови клетки обаче, мезенхимните не са способни да образуват кръвни клетки. Мезенхимни стволови клетки биха могли да се използват за даване на начало на клетките, които участват в изграждането на бъбреците, черния дроб, костите, сухожилията и т.н. Това тяхно свойство до голяма степен определя и медицинските им приложения, които ще разгледаме по-надолу в текста. Преди това обаче нека да се спрем за малко на източниците, от които е възможно да бъдат извлечени мезенхимни стволови клетки.
Главният източник на мезенхимни стволови клетки е тъканта на пъпната връв. От нея при раждане могат да се извлекат без никакъв проблем желаното количество мезенхимни стволови клетки. Процедурата се прилага навсякъде по света и е напълно безопасна и безболезнена както за бебето, така и за майката. Впоследствие, извлечените мезенхимни стволови клетки се транспортират, обработват и подготвят, замразяват се и се съхраняват в специализирана тъканна банка. Така при нужда от лечение или терапия те могат да бъдат предоставени веднага на човека. Източници на мезенхимни стволови клетки са още костният мозък, пулпата на млечния зъб и мастната тъкан.
Когато става въпрос за мезенхимни стволови клетки, могат да се откроят две основни групи техни приложения в съвременната медицинска практика. Първата група приложения са свързани с клетъчната терапия, а втората – с регенеративната медицина. Ето какво трябва да знаете за употребата на мезенхимни стволови клетки в клетъчната терапия:
От съществено значение са и приложенията на този тип стволови клетки в регенеративната медицина. Вижте за какво биха могли да се използват мезенхимни стволови клетки в споменатата медицинска сфера:
За да може извлечените от вашето дете мезенхимни стволови клетки да се пазят при нужда само и единствено за лечение на детето или близки членове на семейството ви, то тогава е необходимо да заявите замразяването и съхранението им в частна тъканна банка. Там клетките ще се съхраняват и при необходимост ще ви бъдат предоставени веднага. Разликата при съхранението на мезенхимни стволови клетки в публична тъканна банка е, че клетките в публичните банки се използват за всеки нуждаещ се, а дарителите нямат никакво предимство и трябва да чакат реда си като всички останали.
При желание за извличане на мезенхимни стволови клетки от вашето дете, както и за последващото им замразяване и съхранение в частна тъканна банка, не се колебайте да се свържете с екипа на Биорегенерация. Ние разполагаме с опитни и посветени в процедурите със стволови клетки специалисти, и с модерно оборудване по последни стандарти в сферата. Предоставяме ви опции за извличане на мезенхимни стволови клетки от тъкан от пъпна връв при раждане с пакета Биокорд, комбинирано извличане на хемопоетични и мезенхимни стволови клетки в пакета Биосел Плюс или пък от пулпа на млечния зъб при пораснали деца с пакет Биодент. За повече информация, не се колебайте да се свържете с нас!
Мезенхимни стволови клетки – същност и значение
Кои са източниците на мезенхимни стволови клетки?
Мезенхимни стволови клетки – приложения, свързани с клетъчната терапия
Мезенхимни стволови клетки – приложения, свързани с регенеративната медицина
Защо да заявите замразяване и съхранение на мезенхимни стволови клетки в частна тъканна банка?
Как да заявите замразяване и съхранение на мезенхимни стволови клетки?
За справки и информация:
От понеделник до петък 09:00 – 17:00
Телефони: 02 44 10 290 | 0882 373 318
Имейл: office @ bioregeneration.bg
Адрес: 1330 София | район Красна поляна, ул. "Блага вест" № 3 | МБАЛ "Надежда"
Адрес 2: София, МОЛ Парадайс, етаж 3, до МЦ Надежда
Работно време: 10:00 - 18:00 часа
тел. 0884 318 867