Терапиите със стволови клетки са възможни единствено когато са запазени жизнеността и количеството на биологичния материал
Прогресивно увеличаващите се възможности на стволовите клетки за лечение на редица заболявания правят изключително актуална темата за тяхното събиране и съхранение при раждане. Това води до повишен интерес от страна на бъдещите родители, които днес могат спокойно да се информират за всички ползи от запазването на стволовите клетки и от техния огромен потенциал. Съхраняването на биологичния материал дава шанс на всяко семейство да се погрижи за бъдещето, а начините това да се случи са на разположение на всеки, който има интерес към тази материя. В огромното количество информация по темата обаче трябва да се обърне внимание на някои фактори, които са от първостепенно значение по отношение на съхраняването и транспорта на стволовите клетки.
Когато се планира сключването на договор за вземане, извличане и съхранение на стволови клетки, рядко се говори за самия транспорт на биологичния материал в този процес. Пренасянето на стволовите клетки до лабораторията, която ги обработва, обаче е изключително важно, тъй като влияе на качеството на пробата, която ще бъде запазена и използвана при необходимост.
Вземането и съхранението на стволови клетки включва транспортирането им на два етапа. Единият се случва, когато биологичният материал бъде събран по време на раждането, а другият – при нужда вече съхранените стволови клетки да се използват за лечение.
Първата стъпка към съхранение на стволови клетки е тяхното събиране. По време на раждане пъпната връв се клампира и се отделя от бебето и майката. Това е моментът, в който се събира материалът за извличане на стволовите клетки – взема се остатъчната кръв от плацентата и пъпната връв, както и част от самата пъпна връв. За да запази своите качества, кръвта се събира в специален сак с антикоагулант, който ѝ пречи да се съсирва. Парчето от пъпната връв се слага в епруветка с хранителна и антибиотична среда, предпазваща тъканта по време на нейното транспортиране. Следващата стъпка е поставянето на така събрания материал в специална кутия, в която се пренася до лабораторията, където започва и неговата обработка. Важното на този етап от съхранението на стволовите клетки е процесът по вземане и транспорт да не превишава 24 часа, тъй като след този период в кръвта и тъканта започват процеси, унищожаващи жизнените и годни за запазване клетки в тях. Световните стандарти определят времеви диапазон от 72 часа за транспортирането на стволовите клетки до лабораторията. Когато този срок изтече, половината от събраните стволови клетки загиват, а това прави пробата неизползваема в бъдеще. Важно е да се отбележи и че пренасянето на биологичния материал по въздух (чрез самолет например) ускорява процеса по загиване на клетките и интервалът от 72 часа драстично намалява.
По тази причина и местоположението на биобанката, в която ще се съхранява пробата, има толкова голямо значение. Бъдещите родители трябва да го вземат предвид, когато избират къде да съхраняват стволовите клетки на своето дете, тъй като бързият транспорт на биологичния материал гарантира запазването на неговото качество. Сключването на договор с българска тъканна банка позволява пренасянето и обработката на стволовите клетки да се извършат в рамките на безопасния 24-часов интервал. „Биорегенерация“ е най-голямата българска тъканна банка и като такава разполага със специализирани екипи, които пристигат на място по време на раждането и се грижат за незабавното вземане и транспортиране на материала до лабораторията. По този начин процесът по съхранение на стволовите клетки е максимално оптимизиран – банката не разчита на куриерски компании и подизпълнители за транспорта на биологичния материал, като така гарантира сигурното и бързо пренасяне на пробата.
За съхранението на стволови клетки чуждестранните банки в България използват посредници, най-често куриерски компании, които транспортират пробите. Това увеличава времевия диапазон, в който биологичният материал трябва да достигне до лабораторията, а и отговорността за последния се размива. Пренасянето на материала за извличане на стволови клетки при чуждестранните банки се осъществява по въздух, но полетите са специализирани и ограничени откъм брой и дати, на които се извършват, което също носи риск за влошаване на качеството на самата проба.
Нужното количество клетки за лечение на конкретно заболяване се определя въз основа на килограмите на самия пациент, който се нуждае от терапията. Дозата стволови клетки, която е необходима, се влияе от множество фактори, но те не могат да бъдат предвидени, тъй като стават ясни в момента, в който се наложи терапията. Сред тях попадат тъканната съвместимост на стволовите клетки с пациента, видът на заболяването и стадият на неговото развитие, наличието или отсъствието на съпътстващи заболявания и лечения, както и много други параметри. Всички те се вземат предвид, когато се определя необходимата доза за лечение. По тази причина съхранението на максимално количество годни клетки е жизненоважно – колкото повече са те, за толкова повече тежки случаи могат да се използват.
Запазването на 100% от количеството и качеството на стволовите клетки е възможно само когато те са взети, транспортирани и обработени в рамките на 24 часа. При изпращането им в чужбина този срок е много трудно да бъде спазен, тъй като по-сложната логистика отнема и повече време. Забавянето на обработката на пробата намалява количеството на годните в нея клетки и влияе на тяхното качество.
За да е възможна употребата им в бъдеще, изолираните стволови клетки трябва да бъдат правилно съхранени. Това се случва с помощта на специални криогенни съдове, чието основно предназначени е именно такова – да съхраняват биологичен материал при определени условия. Стволовите клетки се пазят при температура от около -190 градуса по Целзий, при която всички жизнени процес в клетките спират, което позволява съхраняването им в продължение на години.
Използването на замразени стволови клетки за лечение е свързано с тяхното транспортиране от биобанката до съответното лечебно заведение. На този етап транспортът им се осъществява в специализирани съдове в среда на течен азот – азотът поддържа постоянната температура от приблизително -190 градуса по Целзий в криогенните съдове за съхранение. Така пренасянето им от едно място на друго е безопасно за пробите, а времето няма значение. Веднъж замразени и подготвени по този начин, стволовите клетки могат да пътуват в продължение дори на няколко дни. Този тип специализиран транспорт обикновено се предлага от компании, които имат нужното оборудване за целта. Те разполагат с депа, където съдовете могат да се допълнят с течен азот, ако това се налага, за да не бъде нарушена по никакъв начин необходимата температура. Специалните транспортни съдове имат устройства (логери), които следят през цялото време температурата и местоположението на пробата, за да гарантират нейното запазване.
Транспортът на замразени стволови клетки за лечение се налага често при провеждането на терапии с тях и може да се осъществи от и до всяка точка по света. При правилното им съхранение няма никакво значение къде се намира локацията, до която трябва да стигнат, както и откъде тръгва самата проба. Всъщност броят на лечебните заведения, които притежават своя собствена тъканна банка и имат нужните разрешения за съхранение на стволови клетки и за провеждане на лечения с тях, не е голям в световен мащаб. По тази причина и вероятността да трябва биологичният материал да бъде пренесен от едно лечебно заведение към друго е доста висока – над 90%.
Всяка тъканна банка в света работи по еднакви, световно утвърдени стандарти, така че клетките, съхранявани в нея, могат да се използват навсякъде. Единственото условие е лечебното заведение, което ще провежда стволовоклетъчната терапия, да има разрешително или да е лицензирано за целта.
Самото транспортиране на замразените стволови клетки се случва по един и същи начин във всяка страна. Особености се срещат само при предоставянето на документи и разрешителни за внос/износ на биологичен материал. Разликата за съхранените в България проби е следната: за износ на биологичен материал в страна извън Европейския съюз е нужно разрешително, издадено от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ към Министерство на здравеопазването. Тази стъпка е свързана с кратък административен срок, който обаче не е проблем, когато става дума за транспортиране на замразени стволови клетки за лечение. В „Биорегенерация“, например, административната част се извършва с помощта на адвокати на тъканната банка и със съгласието и разрешението на собствениците на клетките.
При транспортиране на проби, които се пазят извън територията на България, трябва да се спазят законите и регламентите на дадената страна.
Обработването на стволовите клетки трябва да се случи в рамките на 24 часа от раждането, за да се съхрани техният пълен потенциал.
Пробата може да бъде изпратена и използвана по целия свят, след като е замразена при нужната температура от около -190 градуса.
Съхранените в България стволови клетки могат да се използват извън страната. „Биорегенерация“ е освободила 3 проби за лечение на деца в страна извън Европейския съюз в рамките на последните 2 години.
Транспорт, обработка и съхранение
Как е свързан транспортът с успеха на стволовоклетъчната терапия?
За справки и информация:
От понеделник до петък 09:00 – 17:00
Телефони: 02 44 10 290 | 0882 373 318
Имейл: office @ bioregeneration.bg
Адрес: 1330 София | район Красна поляна, ул. "Блага вест" № 3 | МБАЛ "Надежда"
Адрес 2: София, МОЛ Парадайс, етаж 3, до МЦ Надежда
Работно време: 10:00 - 18:00 часа
тел. 0884 318 867